Pierwszy raz w UC – czyli jak zacząć.

Coraz więcej firm szuka towarów poza granicami naszego kraju i coraz więcej też chce wysyłać dalej. Wiele osób, które się do nas zgłasza nigdy nie miało kontaktu z UC albo doświadczenia sięgają wielu lat wstecz, a w tym czasie wszystko przeszło niemałą ewolucję. Pokrótce opiszę więc jak zacząć.

Sprawa pierwsza: EORI

Zanim będziecie mogli dokonać pierwszej odprawy musicie zarejestrować firmę w systemie EORI, który obowiązuje w całej UE i służy do identyfikacji. Sprawa nie jest skomplikowana i w zasadzie załatwia się ją od ręki.

Co zrobić?

Wypełnijcie wniosek, dołączcie do niego dokumenty założycielskie firmy wraz z kopią dowodu tożsamości osoby, która wniosek podpisze. Dokumenty powinny być w kopiach potwierdzonych przez Was za zgodność z oryginałem na każdej składanej stronie. Komplet zanieście do UC właściwego ze względu na siedzibę firmy lub miejsce odpraw, których będziecie dokonywać w przyszłości (w takim wypadku niektóre UC żądają dodatkowego, odręcznie napisanego oświadczenia).

Uwaga! Bardzo ważnym jest by pełną nazwę firmy wpisać dokładnie tak jak figuruje ona w REGON.

Teraz już wszystko w rekach funkcjonariusza, który wprowadzi wasze dane do systemu i kliknie „zatwierdzony”, o czym zostaniecie powiadomieni mailowo.

Sprawa druga: Rejestracja w Podsystemie Danych Referencyjnych (PDR)

Kolejny formularz. Gdy wybierzecie już agencję celną, która będzie Was reprezentować, podpiszecie upoważnienie i zostanie nadany Wam numer EORI, musicie dokonać jeszcze jednej rejestracji, za pomocą załącznika nr 5 i załącznika nr 6, który znajdziecie tutaj >>  Zgłoście się w tym samym miejscu w którym składaliście wniosek EORI.

Sprawa trzecia: Jesteście gotowi

Teraz możecie bez przeszkód dokonywać odpraw importowych lub eksportowych, na terenie całej UE.

Powodzenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: